Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с Chromakopia, съобщи сайтът на изданието.
Историческият музей в Батак представя изложба, която е посветена на Борис Шаров, съобщават от културната институция.
Експозицията е подредена в музейната галерия, носеща името на художника, поясняват още те.
Идеята на изложбата е да бъдат показани картини от различните периоди на неговото творчество, съхранявани във фонда на Исторически музей - Батак, добавят още оттам.
Борис Шаров е от онези художници, които работят, отдадени изцяло на своето поприще, без излишен шум около собствената си личност. Забележително е, че на преклонна възраст той не оставя четката и остава верен на жанра, в който е най-силен - портрета, разясняват от музея.
Шаров създава неповторими и обаятелни женски образи. Като пластика и форми те отразяват стилистиката на времето. В края на 20-те и 30-те години на ХХ в. са изпълнени с вътрешна емоция. Тогава художникът се обръща към каме
Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко
Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).
Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.
“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз
Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес.
То ще бъде официално открито от кмета на община София Васил Терзиев, който е патрон на събитието.
В следващите четири дни повече от 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.
Изложба във виртуална реалност, лекции и уъркшопове с международни лектори са част от паралелната програма на събитието.
И в трите дни на изложението посетители ще имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори. Ще се провеждат и срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Слоганът на първото издание на международното изложение за съ
Картина, намерена от вехтошар в изба в Капри, Италия, преди повече от 60 години, може да се окаже творба на Пикасо, съобщи ДПА.
Десетилетия наред картината е висяла в евтина рамка на стена в дома на търговеца. Настоящите собственици са се допитали до експерти, които са им казали, че асиметричният портрет на жена е вероятно да се окаже творба на Пикасо.
Вестник "Ил Джорно" съобщава, че анализът на експертите от швейцарската фондация "Аркадия" показва, че подписът на Пикасо е автентичен.
Луиджи Ла Росо от Помпей е почиствал избеното помещение на вила в Капри през 1962 г., когато е открил навитата на руло картина. Той я е взел със себе си и я е окачил в дома си. Синът му Андреа е казал пред репортери, че майка му е мразила картината, намирала я е за "грозна" и е искала да я махне от стената в дома.
"Родителите ми бяха обикновени хора, не знаеха
Запазвайки лидерската позиция, изпълнителят отбелязва трета последователна седмица на върха в чарта с 104 000 еквивалентни продадени единици за периода на отчитане.
Chromakopia е първият албум на рапъра, който прекарва три последователни седмици под номер едно. Преди това той стигна до върха на чарта с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019). Chromakopia е седмата музикална продукция на Криейтър, която намира място в Топ 10 на "Билборд".
На второ място в класацията дебютира групата „Тумороу Екс Тугедър“ с албума The Star Chapter: Sanctuary с 98 000 продадени еквивалентни единици.
На трета позиция е певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на второ място.
Под номер четири е Грейси Ейбрамс с албума The Secret of Us. Тя се изкачи от пето място в класацията с 52 000 еквивалентни албумни единици.
Творба на Банкси беше възстановена след извършена вандалска проява, съобщи ДПА. Графитът, изобразяващ слон, е част от лондонската "колекция" животни на художника.
Графитът, който беше нарисуван на стена в Челси, изобразява два слона, подаващи главите си през прозорец. Графитът се появи през миналия месец, а по-късно беше вандализиран - единият слон беше зачеркнат с големи бели линии.
Слоновете са втората творба на Банкси в тази част на града.
Щастливи сме да разберем, че Бански се завръща в Кензингтън и Челси, обявиха представители на местната власт. Беше разочароващо да видим боя по слоновете и затова възстановихме бързо оригиналния им вид.
Надяваме се жителите и посетителите на квартала да се радват на графитите на Бански още много години, се казва още в съобщението.
Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща тази вечер на сцената на зала „България", съобщават от Софийската филхармония.
Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър, той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.
Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата.
Анна Нетребко ще включи в софийската оперна гала арии от още няколко от най-популярните опери на Пучини - „Бохеми”, „Мадам Бътерфлай”, „Турандот” и „Манон Леско”.
Това съобщават организаторите на концерта, припомняйки, че през август примата излезе на Арена ди Верона в „Тоска“ пред 10-хилядна публика, която дълго я аплодира, още преди да е запяла.
Нетребко започва своята кариера през 1994 г., за да достигне до най-престижните сцени. Тя е звездата на „Ла Скала“ в Милано, Виенската щатсопера, Метрополитън опера в Ню Йорк, Берлинската Staatsotera и Royal Opera House – Лондон.
Тя ще завърши годината с шест спектакъла в Миланската скала. През януари са предвидени четири спектакъла във Виенската щатспоера.
„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание.
На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения – “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.
Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.
Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна –
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно докумен
Били Айлиш е на пета позиция с албума Hit Me Hard and Soft, който е с 48 000 еквивалентни продадени единици за периода на отчитане.